გაკვეთილის თემა
|
მჟავა წვიმები (პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი )
|
||||||||
საგანი
ჩატარების დრო
|
ქიმია
03.05.2018 წ
|
||||||||
მასწავლებელი
|
თამარ მაისურაძე
|
||||||||
სწავლების საფეხური
|
საბაზო IX-კლასი
|
||||||||
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
40+40
|
||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
18 მოსწავლე
|
||||||||
სსსმ მოსწავლე
|
არ არის
|
||||||||
გაკვეთილის მიზანი და შედეგები
|
მიზანი: მოსწავლე მოიპოვებს ინფორმაციას და და მოპოვებული ინფორმაციის
საფუძველზე მსჯელობს მჟავა წვიმების წარმოშობის ფაქტორებზე, მათ მავნე ზემოქმედებაზე
გარემოზე , აკეთებს პრეზენტაციებს . ექსპერიმენტის საფუძველზე მოახდენს პრობლემის გაანალიზებას და იმსჯელებს მჟავა წვიმების წარმოქმნის ბრძოლის ღონისძიებებზე
ქიმ.IX.7.მოსწავლეს შეუძლია გარემოზე
დაკვირვება და მოპოვებული მონაცემების ქიმიის თვალსაზრისით შეფასება.
შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
·
წარმოადგენს მჟავა წვიმების წარმოქმნის პროცესს სხვადასხვა
გამომსახველობითი საშუალებებით (ნახატი, დიაგრამა, რეაქციის
სქემები);
·
აღწერს მჟავა წვიმების მოქმედების უარყოფით შედეგებს
ორგანიზმებსა და მასალებზე
·
დასახავს მჟავა
წვიმების გამომწვევი ოქსიდების გამოყოფის შემცირების გზებს;
|
||||||||
გაკვეთილის ორგანიზება ( სტრუქტურა.
აქტივობები )
|
გაკვეთილის ორგანიზება -3წთ
აქტივობა 1. შესასვლელი ბილეთები (5 წთ)
აქტივობის მიზანი: ჩამოაყალიბოს სასწავლო მიზანი მოსწავლეებთან ერთად
. დაუკავშიროს წინა გაკვეთილები, მოახდინოს
ყურადრების კონცენტრირება სწავლაზე და შეიქმნას
სწავლისათვის ეფექტური ატმოსფერო
შესასვლელი ბილეთის ნიმუში
აქტივობა 2. გონებრივი იერიში (7 წთ)
აქტივობის მიზანი:
წინარე ცოდნის გააქტიურება
აქტივობის აღწერა: კითხვების საშუალებით გავახსენო მოსწავლეებს PH მაჩვენებელი, მჟავების თვისებები , მათი მეტალებთან და მარილებთან ურთიერთქმედება
.ჰაერის დამაბინძურებელი ფაქტორები
აქტივობა 3. ექსპერიმენტი (10 წთ)
აქტივობის მიზანი: მჟავა წვიმების წარმოშობის პროცესის მოდელირება
აქტივობის აღწერა: „ჭკვიანი დაფის“ საშუალებითმოსწავლეებს
ვაჩვენებ ექსპერიმენტს.,რომელიც მჟავა წვიმების წარმოშობის მოდელირებას წარმოადგენს.
(https://www.youtube.com/watch?v=zBJizSQDBn4
ვიდეო მიმდინარეობს ხმის
გარეშე).მისი შინაარსი ასეთია: #1 ქიმიურ
ჭიქაში მოთავსებულია ბამბა და მას ატენიანებენ წყლით. ამავე ჭიქას შიგნიდან ემაგრება
რამდენიმე ასანთის ღერი და ჭიქას ახურავს
მუყაოს თავსახური , რომელიც ამოხვრეტილია,ისე რომ პიპეტი ჩაეტიოს და ამ ჭიქაში
ნახვრეტის საშუალებით კვლავ ასხავენ წყალს
.#2 ჭიქაში ჩასხმულია ინდიკატორი ჩასხმული . #1 ჭიქაში ასანთის დაწვის შედეგად წარმოქმნილი
ბოლის გაქრობის შემდეგ სველ ბამბას წურავენ #2 ჭიქაში. ინდიკატორი იცვლის ფერს
. ექსპერიმენტის დასრულების შემდეგ მიღებული
შედეგის გააანალიზების მიზნით მოსწავლეებს ვუსვამ შეკითხვებს რას მიგვანიშნებს ბამბის
გამონაწურის ფერის ცვლილება , უკავშირებენ ექსპერიმენტულად მიღებულ შედეგს ატმოსფეროში
მიმდინარე მოვლენებთან.
აქტივობა 4. ჯგუფური მუშაობა
(10 წთ)
აქტივობის მიზანი: ინფორმაციის მოპოვება .
აქტივობის აღწერა
: მოსწავლეებს ვყოფ ჯგუფებად
და ვაძლევ შესაბამის დავალებებს
1 ჯგუფი-ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია მჟავა წვიმების წარმოშობის ხელშემწყობი ფაქტორების შესახებ
2 ჯგუფი-ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია გარემოზე მჟავა წვიმების მავნე ზემოქმედების შესახებ
3 ჯგუფი-ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია მჟავა წვიმების წარმოქმნის წინააღმდეგ ბრძოლის
ღონისძიებებზე
აქტივობა 4. პრეზენტაცია (10 წთ)
აქტივობის მიზანი: მოპოვებული ინფორმაციის წარდგენა, მსჯელობა და ანალიზი
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებმა ჯგუფების მიხედვით უნდა წარმოადგინონ მოპოვებული ინფორმაცია და იმსჯელონ მჟავა წვიმების წარმოშობის, მათ გარემოზე
ზემოქმედებასა და ამ პროცესთან ბრძოლის ღონისზიებებზე
აქტივობა 6. მინი ლექცია -მჟავა წვიმების წარმოშობაში
NO2, SO2 ,
SO3 ,CO2 -ის შესახებ (10 წთ)
ატივობის მიზანი: მოსწავლეებს სქემების საშუალებით, რომელიც „ჭკვიან დაფის
„ საშუალებით ექნებათ მიწოდებული, გავაცნო
მჟავე ნალექების წარმოშობა
აქტივობის აღწერა :მოსწავლეებს „ჭკვიანი დაფის „ გამოყენებით ვაჩვენებ
მჟავა წვიმების წარმოქმნის სქემას და მოკლედ მიმოვიხილავ CO, CO2 , SO2, SO3
, NO2 როლს მჟავა წვიმების წარმოქმნის
პროცესში.
აქტივობა 7. ექსპერიმენტი (5 წთ)
აქტივობის მიზანი: მჟავე წვიმების ზემოქმედება ნაგებობებზე CaCO3-ის მაგალითზე.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები ჯგუფებშიიკვლევენ წყლის , მარილმჟავასა
და ლიმონმჟავას PH
.შემდეგ იკვლევენ კალციუმის
კარბონატის ნატეხებზე სხვადასხვა სიძლიერის
მჟავას ურთიერთქმედებას .
კალციუმის კარბონატის
ნატეხებს ათავსებენ #1 ,#2 და #3 სინჯარაში.შემდეგ
ამატებენ შესაბამისად ასხავენ წყალს, ლიმონმჟავასა და მარილმჟავას. აკვირდებიან
,აანალიზებენ ცდის მონაცემებს და გამოაქვთ დასკვნები.
აქტივობა 8. ცდის შედეგების ანალიზი (9 წთ)
აქტივობის მიზანი: ცდის შედეგების წარდგენა და ანალიზი
აქტივობის აღწერა : ჯგუფების მიხედვით მოსწავლეები წარმოადგენე ცდის შედეგებს
და აანალიზებენ დამოკიდებულებას მჟავას
PHსიძლიერესადამისქანდაკებებზეზემოქმედებასშორისდაუკავშირებენმასმჟავაწვიმებისგარემოზემოქმედებას
აქტივობა 9.
პრობლემების ხე (5 წთ)
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება . პრობლემის მიზეზებისა და შედეგების წარმოდგენა სტრატეგია „პრობლემების ხე“-ს საშუალებით
ამ სტრატეგიის არსი შემდეგია ფლიპჩატზე დახატულია მაქვს ხე. რომელზედაც აწერია პრობლემა, მიზეზები და შედეგები.მაგიდაზე
ალაგია ბარათები , რომელზედაც მონიშნულებია
პრობლემა , მიზეზები და შედეგები და მოსწავლეებმა უნდა განალაგონ ისინი შესაბამისად
ხეზე.
აქტივობა 10.
შეფასება და საშინაო დავალება (5
წთ) . მოიძიეთ
ინფორმაცია საქართველოში სხვადასხვა დროს მოსული ფერადი ნალექებისა და მათი გამომწვევი
მიზეზების შესახებ
|
||||||||
საკლასო მენეჯმენტი/ საგანმანათლებლო რესურსები
|
„ჭკვიანი დაფა“, სახელმძღვანელო
, პერსონალური კომპიუტერები, ფურცლები , კალამი , რვეული , დაფა , ცარცი, ფლიპჩარტები
. ქიმიური ჭიქები , პიპეტიანი ბოთლები, ბამბა , ასანთი სკოჩი, ინდიკატორი, წყალი,
ლიმონმჟავა , ქლორწყალბადმჟავა , კალციუმის კარბონატი
|
||||||||
შეფასება
|
შეფასება განმავითარებელი
და განმსაზღვრელი (რუბრუკით)
|
საკლასო სამუშაო
მჟავების მეტალებთან ურთიერთქმედება
მეტალები
|
მ ჟ ა ვ ე ბ ი
|
||
HCl
|
H2SO4 (განზ)
|
H2SO4 (კონც)
|
|
Mg
|
|||
Ag
|
|||
Pb
|
|||
რეაქციის მიმდინარეობის შემთხვევაში დაწერეთ შესაბამისი რეაქციის განტოლება
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
10
|
9-8
|
7-6
|
5-2
|
ჯგუფის მიერ სამუშაო მიზნის გაცნობიერება
|
ჯგუფმა სამუშაო მ იზანი
კარგად გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი
გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი
ნაწილობრივ გააცნობიერა
|
ჯგუფმა სამუშაო მიზანი
კარგად ვერ გააცნობიერა
|
ჯგუფის
მიერ სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუშაო კარგად იყო ორგანიზებული
ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ორგანიზებული
იყო , მაგრამ სამუშაო არასწორად იყო გადანაწილებული
|
სამუშაო ნაწილობრივ იყო
ორგანიზებული და სამუშაო ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად იყო გადანაწილებული
|
სამუშაოები არასწორად
იყო ორგანიზებული და ფუნქციები ჯგუფის წევრებს შორის არ გადანაწილებულა
|
ურთიერთქმედებისა და აზრთა გააზრების უნარი
|
გააჩნიათ საუკეთესო ურთიერთქმედებისა
და აზრთა გაზიარების უნარი
|
საკმარისად გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
ნაწილობრივ გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
არ გააჩნიათ მოსმენისა
და აზრთა გაზიარების უნარი
|
დროის ლიმიტი
|
საუკეთესოდ იცავენ დროის
ლიმიტს
|
საკმარისად იცავენ დროის
ლიმიტს
|
უჭირთ დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ იცავენ დროის ლიმიტს
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის ყველა წევრი იყო
აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ხოლო ჯგუფის წევრებს შორის პოზიტიური
და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო
ნაყოფიერი, ხოლო ჯგუფის წევრებს შორის ძირითადად პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
იყო
|
მხოლოდ რამდენიმე მოსწავლე
აქტიურობდა
|
ჯგუფის წევრები არ აქტიურობდნენ
და მათ შორის თანამშრომლობითი გარემო არ შეინიშნებოდა
|
ექსპერიმენტის მონაცემების ანალიზი და დასკვნა
|
აკეთებს მონაცემთა სრულ
ანალიზს და გამოაქვს სრულფასოვანი დასკვნა
|
აკეთებს მონაცემთა ანალიზს
და სრულყოფილად ვერ გამოაქვს დასკვნა
|
აღრიცხავს მონაცემებს
ნაწილობრივ და აკეტებს ნაწილობრივ დასკვნებს
|
არასწორად აკეთებს მონაცემტა
ანალიზს და და უჭირს შესაბამისი დასკვნის გაკეთება
|
ინფორმაციის ფლობის უნარი
|
ვერ ფლობს საჭირო ინფორმაციას, არ შეუძლია დასაბუთებული მსჯელობა
|
ნაწილობრივ ფლობს საჭირო ინფორმაციას,
მაგრამ არ შეუძლია დასაბუთებული მსჯელობა
|
ფლობს საჭირო ინფორმაციას,
მაგრამ არ შეუძლია დასაბუთებული მსჯელობა
|
ფლობს საჭირო ინფორმაციას,
ამყარებს არგუმენტებით და დამაჯერებლად ასაბუთებს
|
No comments:
Post a Comment